Jak ustawić gitarę akustyczną do stylu fingerstyle
Gitarzyści fingerstyle zazwyczaj preferują niską lub średnią akcje strun. Co to oznacza?
Akcja strun jest to wysokość strun nad progami. Ma bezpośredni wpływ na wygodę gry oraz brzmienie.
- Niska akcja strun powoduje, że struny są bardzo blisko progów. Gra odbywa się praktycznie bez żadnego wysiłku. Jest to szczególnie odczuwalne przy akordach z poprzeczką barre. Kosztem takiego ustawienia jest brzmienie. Otrzymujemy brzęczenie strun przy mocniejszym ataku, mniejszy bas oraz “strzelające” wioliny.
- Wysoka akcja strun preferowana jest przez gitarzystów grających akompaniament. Wybierają ja również muzycy posługujących się techniką slide, ale to temat na inny artykuł. Przy takim ustawieniu gitary otrzymujemy potężny dźwięk z mocnym basem oraz „tłustymi” wiolinami. Wykonywanie partii solowych czy technicznej muzyki jak fingerstyle będzie bardzo utrudnione.
- W mojej opinii najbardziej optymalna jest średnia akcja strun. Jest kompromis między dwiema powyższymi opcjami. Akcje strun mierzymy w mm. Osobne wartości dla strun wiolinowych oraz basowych. W większości gitara staram się ustawiać wartości 1.75-2mm dla struny wiolinowe E oraz 2.25-2.5mm dla struny basowej E.
Ustawiamy akcję strun
Na wstępie zaznaczę, że prace regulacyjne najczęściej wykonuje lutnik. Muzycy z doświadczeniem potrafią samodzielnie regulować instrument.
- Krzywizna gryfu
W gryfie znajduje się pręt napinający, który służy do ustawienia jego krzywizny. Gryf nie powinien być idealnie prosty lub mocno ugięty. Optymalne jest lekkie ugięcie. Niektórzy muzycy (np. Tommy Emmanuel) preferują prosty gryf, który ułatwia szybką, sportową grę.
- Wysokość strun na mostku
Na mostku znajduje się kompozytowy lub kościany podstawek. Jest to miejsce, które w znacznym stopniu wpływa na komfort gry. Producenci fabrycznie wkładają dosyć wysoki podstawek, aby zostawić miejsce na ewentualne regulacje.
Akcje strun obniżamy poprzez spiłowanie jego części, która dotyka płyty wierzchniej. Akcje strun podwyższamy dzięki dołożeniu podkładki pod podstawek lub po prostu zamawiamy nowy podstawek. Lutnicy mogą również zamiast podkładki dokleić nowy element co jest bardziej estetycznym rozwiązaniem.
- Wysokość strun na siodełku
Regulację siodełka wykonuje się poprzez pogłębienie otworów na struny. Korektę należy przeprowadzać z duża ostrożnością. Niepoprawne ustawienie tego elementu powoduje brzęczenie pustych strun nawet przy umiarkowanym ataku.
- Kondycja progów
Optymalna akcję strun bez brzęczenia uzyskasz dzięki idealnym równym progom w Twojej gitarze. Delikatny szlif próg jest wskazany nie tylko dla gitar intensywnie używanych, ale również w nowym instrumentach.
Lutnik
Podczas wizyty u lutnika warto znać swoje preferencje odnośnie ustawienia gitary. Przekaż informacje jaką chcesz konkretnie akcję strun, jaki komplet strun używasz (grubość) oraz w jakim stroju grasz. Pamiętaj, że gitara w niestandardowym, obniżonym stroju może wymagać grubszych strun oraz korekty krzywizny gryfu.
Warto również poprosić lutnika, aby posłuchaj Twojej gry. Profesjonalista oceni w jaki sposób grasz i na tej podstawie wybierze ustawienie instrumentu.